Právě si prohlížíte Tip na výlet – skanzen Strážnice

Tip na výlet – skanzen Strážnice

  • Rubriky příspěvkuCestování

Ve Strážnici jsme byli na výletě nesčetněkrát a dvakrát dokonce na týdenním pobytu v kempu. Město samotné nabízí velké množství atrakcí – od zámku, festivalů v parku přes Baťův kanál až po víno a vždycky je tam co nového objevit. A právě to se mi stalo při poslední návštěvě tohoto malebného města. Já jsem doposud vůbec netušil, že ve Strážnici je obrovský skanzen Moravské vesnice!

A to se kolem něj jde, ať vyrazíte z kempu kamkoliv. Skanzen je obrovský a jde se kolem něj opravdu dlouho. No nevím, kam jsem pokaždé koukal, jestli po švarných děvčicách nebo co, ale prostě jsem ho neviděl.

No tak teď už to vím, tak popíšu alespoň pár slovy co se tam dá objevit. Skanzen se vlastně jmenuje Muzeum vesnice jihovýchodní Moravy a nachází se v něm původní stavby přivezené z různých částí jižní Moravy. Stodola, mlýn, domek atd … to jsou klasické vymoženosti všech možných skanzenů. Mě ale zaujaly spíše stavby nově postavené – akorát tradiční metodou. Tak například jsem tam viděl mladíka, jak dusá hlínu, která je v dřevěném ohrazení a uvnitř to drží konstrukce z vrbového proutí. Sahal jsem si na to a ta hlína je fakt tvrdá jako beton. A prý pokud na to nezaprší, tak domek bude stát po generace. No pokud bude střecha v pořádku, tak asi nezaprší :))

Dále jsem zíral na původní obilná pole a vinice. Ano, dnes se pěstuje obilí geneticky modifikované a tam roste to, které obhospodařovali naši předkové. Také vinice, samé klasické odrůdy a dokonce je tam ukázka, jak místo drátů používali pro popínání vinné révy staré stromy nebo černý bez.

Samotný areál je ale opravdu hodně velký a tak se tomu musí věnovat celý den, aby člověk uviděl všechno, co se tady nabízí. Na procházku s dětmi je to skvělé, ale rovnou zapomeňte, že to projdete celé, děti budou vyžadovat návrat k občerstvovací stanici, případně do prodejny suvenýrů.

O víkendech tam bývají živé ukázky, tak pokud někoho zajímá, jak se například stavěl máj nebo jak se dělalo to či ono řemeslo, stačí se podívat do kalendáře akcí a zajít si tam. Pokaždé je k vidění něco jiného.

Přikládám odkaz na webové stránky http://skanzen.nulk.cz/ a pár fotek, které se mi tam povedlo získat (fotografování venku je zdarma, v budovách za příplatek)

Tento příspěvek má jeden komentář

  1. Magda

    Hledáte zajímavý tip na víkendový výlet? Už jste zkusili všechno možné a nevíte jak a čím zabavit vaše děti? My jsme si přečetli v tomhle článku erada.cz/?p=1212 tip kam vyrazit na hledání opravdových českých granátů a děti vybavené kladívky byly úplně usnešené. Ty starší kamarádky pak našli už obroušené v místní říčce opravdu výstavní kousky. Celý výlet jsme korunovali krásným výhledem z hradní věže na malebné okolí. Zkuste to taky!

Diskuze je uzavřena