Právě si prohlížíte Silniční cyklistika na podzim: 10 užitečných tipů

Silniční cyklistika na podzim: 10 užitečných tipů

Podzim je nádherné období pro cyklistiku, vycházky a vůbec užívání si jedinečných scenérií, které vytváří příroda a její barvy. Podzim ale také znamená kratší dny, časté přeháňky a nižší teploty.

Zjistěte v 10 užitečných radách, jak si tuto sezónu užít naplno.

1 – Od úsvitu do soumraku

Když přijde podzim, první velká změna, kterou zažijeme, jsou kratší dny: sníží se doba denního světla a naše vyjížďky se musí přizpůsobit času, který máme k dispozici. Uvědomit si čas východu a západu slunce před plánováním vaší jízdy vám umožní využít veškeré dostupné denní světlo, bez rizika, že budete muset jet domů potmě.

2 – Dávejte pozor, kudy jedete

Podzim je pro naše vyjížďky na kole určitě jedním z nejokázalejších období, ale musíme mít na paměti podmínky na silnici: oranžové listy stromů vypadají na obrázcích velmi přitažlivě, ale když listí padá na asfalt, je to nebezpečné kluzká pokrývka. Zvláštní pozornost věnujte tomu, na co právě najíždíte, abyste se vyhnuli zašpinění nebo dokonce pádu.

3 – Jízda v kopcích: ano, ale…

Pokud máte v úmyslu šlapat v horách, měli byste nejprve zkontrolovat povětrnostní podmínky, webové kamery a teploty nahoře; můžete také připravit plán B a alternativní trasu pro případ, že by nebylo možné dosáhnout vrcholu. Pokud si můžete naplánovat jízdu tak, abyste dosáhli nejvyšších výšek během nejteplejších hodin dne, při sjezdech vám nebude až taková zima.

4 – Být viděn

Dobrá světla a dobře viditelné oděvy nebo položky s reflexními prvky vám znásobí vši viditelnost a také poskytnou větší bezpečnost nejen za soumraku.

5 – Vrstvěte si oblečení a vezměte si s sebou nepromokavou bundu.

Během podzimu je rozdíl mezi denními a nočními teplotami značný; ujistěte se, že máte správné oblečení v ranních hodinách a že budete moci svlékat vrstvy, jak se otepluje. Návleky na ruce a nohy, lehké rukavice a nepromokavá bunda jsou skvělým výchozím bodem. Během této sezóny je počasí méně shovívavé a používání vysoce kvalitního technického vybavení se stává ještě důležitějším.

6-Vhodné pláště

Zvažte výměnu plášťů na svém miláčkovi: místo lehkých a rychlých plášťů se budou hodit spíše pláště s vylepšenou přilnavostí na kluzkém povrchu a odolnější proti defektu. Můžete tím předejít spoustě neočekávaných problémů. 

7 – Pijte a udržujte se hydratovaní

Stejně jako každé jiné roční období je na i podzim potřeba pít a udržovat se při jízdě hydratovaní. Může se stát, že díky nižším teplotám budete méně vnímaví na žízeň; vaše tělo však stále potřebuje doplnit tekutiny a soli, které uvolňujete při zátěži.

8 – Udržujte své kolo v dobrém stavu a řetěz namazaný

Péče o milované kolo je nejlepší způsob, jak snížit riziko mechanických problémů během podzimních jízd. Kontrola a čištění brzd, ozubených kol a pohyblivých částí by měla být rutinou. Ujistěte se, že je vše v pořádku a připraveno na další jízdu. Věnováním několika minut čištění a mazání řetězu prodloužíte životnost kazety i samotného řetězu; řazení bude také tišší a plynulejší.

9 – Zůstaňte v suchu za mokra.

Během podzimu jsou změny počasí častější a můžeme být překvapeni deštěm. Pokud jste daleko od domova, zastavte a najděte si úkryt. Pokud zůstanete suší zima, kterou musíte snášet nebude tak hrozná.

10 – Užijte si podzim naplno, zkraťte si zimní přestávku.

Podzim je skvělým obdobím pro cyklistiku a vyjížďky v sedle vašeho silničního kola mohou být fantastické. Je nádherné si užívát mírných teplot a teplých odstínů světla barvících okolní přírodu. Na podzim si ještě užijete spoustu zábavy, využijte proto každý dostupný víkend a zkraťte si období zimy, kdy chladné a drsné počasí vyžaduje přestávku.

Napsat komentář