Otravy metanolem neberou konce

Otravy metanolem neberou konce

Methanol, metanol, methylalkohol, karbinol je jedovatý bráška ethanolu, který se nachází v každém alkoholickém nápoji a který způsobuje ony kýžené účinky alkoholového opojení. Zatímco ethanol má v rozumné míře účinky veskrze pozitivní (rodí se například díky němu více dětí), methanol není nic jiného než jed a nepřináší tělu žádnou radost.

Není bez zajímavosti, že metanol je vlastně jedovatý až po té, co jej zpracují játra. Proto se právě běžný etanol používá jako protijed. Funguje to jednoduše tak, že etanol zaměstná játra (má v nich přednost) a mezitím metanol putuje nezpracován do moči a následně z těla ven. Takže pokud máte jakékoliv podezření na požití methanolu, okamžitě vypijte několik panáků něčeho prověřeného  a pospíchejte do nemocnice.

V tuhle chvíli jsou noviny celé republiky plné lidí otrávených metanolem. Číslo této chvíle je 14 obětí, ale předpokládám, že až tento příspěvek bude číst první čtenář, již to nebude pravda a bude jich víc. Je to opravdová tragédie. 

Proč tohle všechno? Vždyť každá láhev dnes musí být opatřena kolkem. Znamená to snad, že nákladné kolkování pouze prodraží ten kvalitní alkohol, zatímco vysoká cena kvalitního alkoholu nahrává do karet patokům přinášejícím smrt? Znamená to, že vysoká spotřební daň zaručuje nebetyčné zisky všem padělatelům, kteří žádnou daň neodvádí, ačkoliv jejich byznys jen kvete? Proč mají poctivé likérky neustálé problémy s byrokracií, celníky, daněmi, když více než půlka národa stejně chlastá utrejch z černých výroben?

To je ten důsledek ochrany spotřebitele.  Ano, přehnaná ochrana spotřebitele dohnaná do extrému nakonec přinesla smrt mnoha lidem. To jest kouzlo dnešního světa a převážně Evropské Unie. 

Napsat komentář