Právě si prohlížíte Moderní koupelny – inspirace secesním stylem

Moderní koupelny – inspirace secesním stylem

Plánujete rekonstrukci koupelny a váháte při výběru vhodných obkladů a dlažeb? Není se co divit, koupelnu neměníme každý týden dle aktuální chuti či vkusu, proto je potřeba najít styl, který se neokouká a bude vás bavit celou řadu let. Máme pro vás tip – secesní vzory. Jsou elegantní, nepodléhají měnícím se trendům a snad nikdy nevyjdou z módy.

Elegantní ornament

Historicky secese spadá do období konce devatenáctého a počátku dvacátého století. Její konec přišel se začátkem první světové války v roce 1914. Název slohu se různí v každé zemi, v Německu je to například Jugenstil, ve Francii zase art nouveau, význam má však vždy velmi podobný. Jde o nový směr, který hledá inspiraci v přírodě a životě člověka. Asi nejvýznamněji se tento styl projevuje v dekoraci a v užitém umění. Za jeho hlavní znaky se považuje ornamentálnost a použití neobyčejných barev i materiálů. S oblibou jsou využívány stylizované tvary květin, listů či větviček vavřínů, lip nebo kaštanů. K nejvýraznějším tvarům secese pak patří  vlnící se linka, nazývaná pro podobnost s kouřem kouřová křivka. Zvláštní oblibě se těší i kružnice a její výseky, stejně jako jiné geometrické tvary, vždy skládané s ohledem na harmonii liníí a proporcí.

Moderní včera, dnes i zítra

Design starý sto let je populární i dnes, o čemž svědčí i nové a nové série secesních obkladů a dlažeb, které nabízejí především španělští a italští výrobci užitné keramiky. Kromě barevných secesních vzorů vyrábí i keramické štuky, které citlivě doplňují ornamenty a vytváří opravdu autentický pocit. Obklady a dlažby je pak možné doplnit i elegatním umyvadlem ve tvaru mušle, zlatým kohoutkem nebo zrcadlem s barevnou vitráží. Vše dle vlastní fantazie, která si v secesi téměř neklade meze.

Tento styl se skvěle hodí do jakéhokoli secesního domu, vily nebo činžovního domu, které nalezneme v hojné míře v každém větším městě. Ovšem nejenom tam. Jako ideální se můžou jevit i v propojení s venkovským sídlem, starým statkem nebo restaurací koncipovanou do secesního stylu.

Zatímco dnes populární minimalistický design může svou strohostí brzy přestat bavit, secese plná fantazie a elegance zůstane aktuální v každé době.

Napsat komentář