You are currently viewing Jak se postarat o dešťovou vodu?

Jak se postarat o dešťovou vodu?

  • Rubriky příspěvkuDomov
  • Komentáře k příspěvku1 Komentář

Věděli jste, že dešťová voda, která spadne na váš pozemek, není rozhodně něčím, nad čím by šlo jen tak mávnout rukou? Kdepak, každý má povinnost se o ni postarat. Variant jak na to, je hned několik. Nejekologičtější je vodu zasakovat. Někdy to ale nejde a to byl i můj případ. Proto jsem zvolil retenci – vodu nejdříve zadržím na pozemku a pak ji regulovaně vypouštím do kanalizace. Pokud plánujete stavbu nového domu i vy, třeba vás aspoň trochu inspiruji.

Dešťová voda do kanalizace nepatří

Zjistil jsem, proč je stavař nucen se o dešťovou vodu postarat. Tuto nutnost totiž ukládá majitelům nemovitostí přímo zákon a důvody jsou ekologické a ekonomické. Jistě jste si i vy všimli, že se naše krajina mění, že je stále více ploch zalitých betonem a možnosti přirozeného vsakování dešťové vody, tedy jejího návratu zpět do půdy a přírody, jsou menší. Klasické odvádění této vody do kanalizace se za této situace setkává s mnoha problémy – jednak se tím ochuzuje o vláhu právě okolní půda, jednak v kanalizaci dešťová voda ředí splašky, a to má pak negativní dopad na funkci čistírny odpadních vod. Proto některé obce provádějí tzv. kouřové zkoušky, aby zjistily, kdo nechává dešťovou vodu tajně do kanalizace stékat. A hrozí za to i nemalý postih. Ne však, pokud ji vypouštíte po dohodě se správcem kanalizace regulovaně.

Vodu budu upouštět regulovaně

Samozřejmě jsem se chtěl chovat ekologicky a vodu zasakovat. Geologický průzkum ale ukázal, že to v případě mého pozemku není možné, a proto jsem se musel rozhodnout pro retenci, neboli zadržení vody a její následné regulované vypouštění do kanalizace. Jak to funguje? Voda natéká do sestavy speciálních akumulačních boxů (retenční nádrže RN), která je obalena hydroizolačním souvrstvím. Za retenční nádrž se osadí do šachty regulace, vyrobena na povolenou hodnotu odtoku.

Konkrétní typ akumulačních boxů mi poradil projektant, stejně jako jeho umístění na pozemku. Trochu jsem měl strach, že nějaká „krabice“ pod zemí omezí možnosti pozemku, ale je to v pohodě – můžu přes pozemek normálně chodit a klidně i přejet autem nebo zaparkovat, a to díky dodržení minimální hloubky zásypu retenční nádrže. Kdybyste si chtěli poznačit, jaký box jsem instaloval, tak je to Wavin Q-Bic s revizní šachtou (na odkazu je PDF se spoustou informací). Dle výrobce je z panenského polypropylenu a měl by prý sloužit víc jak padesát let. Jestli se toho dožiju, dám vám vědět, jestli tomu tak skutečně bylo 🙂

Tento příspěvek má jeden komentář

  1. Patrik

    Jímka na dešťovku
    Při svatbě domu jsem věděl, že stavíme v sušší oblasti. Věděl jsem tudíž, že to budu muset vyřešit nějakou jímkou. Vybral jsem sklolaminátovou od Mirosepu. Nebyla vůbec drahá a mám po starostech a lepší pocit. Zalévat vodou z kohoutku je úplný nesmysl.

Napsat komentář