You are currently viewing Free foto neboli fotografie zdarma na Pixabay

Free foto neboli fotografie zdarma na Pixabay

Jelikož dělám weby a otázka ilustračních fotografií je pro mě žhavá poměrně často, nezbývá mi než pátrat po kvalitních zdrojích. Fotky totiž dělají celý dojem z webu a tak na nich opravdu hodně záleží. Samozřejmě v ideálním případě by mělo jít o profesionální kvalitu za nula peněz.

Zdálo by se, že takový požadavek je z říše utopie, ale opak je pravdou. Už někdy dříve jsem psal o fotkách zdarma na Dreamstime a dnes přináším pecku mnohem větší.

Znáte Pixabay?

Pixabay.com je server, kde si můžete stáhnout zdarma fotografii, vektorovou grafiku nebo obrázek a není v tom žádný háček! Všechny obrazové dokumenty jsou totiž opatřeny ochrannou známkou “Public domain”, což zjednodušeně znamená, že je může používat kdokoliv a to i komerčně.

A ten háček tu opravdu není. Není třeba se ani registrovat. Prostě si vyberete fotku a tu si stáhnete. Je vám trapně, že za takovou krásnou fotku opravdu nic neplatíte? Kupte provozovateli kafe (ikonka, kterou často uvidíte).

Samozřejmě možnost registrace tady je a já jsem to také udělal. Chtěl jsem si vyzkoušet jaké to je poskytovat zdarma své fotky a co mě zajímalo nejvíc – jestli bude vůbec o mé výtvory zájem.

Po založení profilu vás to vyzve k nahrání 10 fotek – tím byste se měli zbavit reklamy na Shutterstock (která je všude). Já jsem nahrál jenom jednu – k ní jsem přidal štítky s klíčovými slovy, podle kterých by se dala vyhledat (anglicky of course).

Následovalo čekání necelý půlden, než mi ji někdo schválil a teď bylo to pravé vzrušení. Může někdo v takové záplavě fotek tu mou objevit?

Asi za další půlden mám první výsledky. Nevím, jaká čísla mají skuteční fotografové. Já jsem však spokojen. 22 lidí fotku vidělo, 7 si ji stáhlo, 5 mi dalo palec a jeden napsal komentář “beautiful”. Asi 2 sekundy přemýšlím, že bych se vykašlal na PHP a začal fotil, což můj IT mozek nakonec vyhodnotil jako false, ale dobrý pocit tady je.

Navíc už mi není trapné používat zadarmo cizí výtvory, vždyť i ostatní lidé mohou používat ty mé a ještě mě hřeje na duši, že se to vůbec někomu líbí. Zkusím tam poslat ještě něco. Link na můj profil je zde (kdyby to někoho zajímalo)

Napsat komentář