You are currently viewing Dřevo jako stavební materiál

Dřevo jako stavební materiál

Stavění ze dřeva je staré jako lidstvo samo. Už od počátků své existence používá člověk dřevo pro jednoduché přístřešky a chýše, později jako hlavní konstrukční prvek pro velice důmyslné a propracované konstrukce. Naši předkové se během staletí naučili znát přednosti dřeva uměli jich využívat. Dřevo je opravdu zcela jedinečný materiál. Na rozdíl od většiny ostatních materiálů, které používáme ve stavebnictví, patří do skupiny tzv. obnovitelných a recyklovatelných zdrojů. Dřevo je pak materiál zcela obnovitelný a délka cyklu jeho obnovy až nápadně koresponduje s délkou lidského života. Pokud dřevu v konstrukci zabezpečíme podmínky, které potřebuje, přetrvá na věky. Stavby ze dřeva například v podobě roubenek, jak je známe u nás, stojí po staletí.

Dřevo nepotřebuje na svou výrobu primární energii, kterou by mu dodala lidská ruka a patří k nejstarším materiálům, kterého se ve stavebnictví používá od nepaměti. Na prastarých dřevěných konstrukcích stojí Benátky, ale i Karlův most. Bez dřeva se na stavbě neobejdeme a setkáme se s ním i jako s pomocným materiálem (lešení, bednění, podpůrné konstrukce).

Výhody dřeva
Je snadno dosažitelné, ekologické, dobře opracovatelné a svým ušlechtilým zjevem láká i k uměleckému zpracování na stavbě (stropy, schodiště, galerie). Dveře, okna a obklady ze dřeva interiér zútulní, rovněž v exteriéru jako jsou pergoly, terasy, zábradlí, podbití přesahu střech, má své estetické přednosti.

Nevýhody dřeva
Dřevo neodmyslitelně patří do všech typů interiérů i exteriérů. Využít lze jak v moderních stavbách, tak i ve venkovských rustikálních staveních. Ne vždy je však přírodní dřevo ideální volbou.
Dřevo se musí chemicky chránit proti dřevokazným houbám (fungicidními nátěry), proti dřevokaznému hmyzu (insekticidní postřiky) a proti účinkům požáru (antipyrotika snižující vznícení a hořlavost dřeva).

Autor použil texty ze stránek www.drevodlazba.cz a www.dumazahrada.cz

Napsat komentář