Právě si prohlížíte Albánie je pro čechy nové Chorvatsko. Kde jinde u moře koupíte apartmán za cenu chaty u rybníka?

Albánie je pro čechy nové Chorvatsko. Kde jinde u moře koupíte apartmán za cenu chaty u rybníka?

Máme tendenci se na Albánii dívat jako na zanedbanou výspu Balkánského poloostrova. I přes předsudky z doby minulé je Albánie v současnosti bezpečná a bezproblémová země. Díky přístupovým rozhovorům s EU Albánie rapidně navyšuje standard služeb, při zachování velmi příznivých cen. Pohostinnost místních lidí, památky odkazující k římské i osmanské historii země a středomořská kuchyně napovídají, že Albánie může nabídnout totéž i více jako Čechy oblíbené Chorvatsko.

Podnikavci již zavětřili šanci

Zlepšení podmínek pro turismus zaujalo podnikavější Čechy, Albánské realitní kanceláře už zaznamenávají zvýšený zájem poptávek o investiční nemovitosti. Za poslední tři roky rostly ceny nemovitostí o 30 procent a další růst se očekává.

Přesun privátních investorů z přelidněného Chorvatska na jih je dlouhodobým trendem, který se pozitivně projevil na pobřeží Černé hory, která díky podpoře EU rozvinula turistický ruch. To mělo za následek růst cen nemovitostí a apartmánů na ceny podobné jako v Chorvatsku – v průměru 2 500 EUR za metr čtvereční.

„Dnešní ceny v Albánii se na pobřeží pohybují kolem 1000 EUR za metr čtvereční. To je, na apartmán v novostavbě v destinaci Durrés (Drač), kam létá přímá linka z Prahy, velice příznivá cena. V příštích pěti letech očekáváme zhodnocení na úroveň 2100–2200 EUR za metr čtvereční,“ říká Daniel Mikulka za Successful Investments.

Zájem turistů podpořilo i rozšíření leteckého spojení s Evropou včetně nízkonákladových linek z Prahy, Berlína a Vídně s frekvencí 2–3krát týdně.

Přístav Drač jako balkánské Saint-Tropez?

Bývalé hlavní město Drač nebo také Durrés na pobřeží Jaderského moře se svou bezmála tří tisíce starou historií má ambice stát se hlavním městem albánské turistiky. Historické části města se změní v turistickou zónu s moderní promenádou, terminál osobní dopravy a kotviště soukromých jachet.

Nabídka apartmánů je například v Drači široká. Jde o novostavby v moderní čtvrti kousek od pláže a promenády plné obchodů, restaurací, kaváren, stánků a barů.

„Z letiště jste na pláži za půl hodiny. Na dovolenou tak jezdíte na místo, které je vaše. V termínech, kdy k moři nemíříte zrovna vy, ale létají tam turisté, můžete apartmán pronajmout,“ popisuje Daniel Mikulka.

Budoucí evropský tygr?

Ekonomické ukazatele předpovídají Albánii jako příští slibnou destinaci pro rozvoj obchodu.

Albánská ekonomika aktuálně roste tempem 4,4 procenta HDP meziročně. Jedním z největších tahounů růstu je turismus, jehož podíl na albánské ekonomice dělá 14 procent. Země zahájila přístupové rozhovory s EU, provádí se důležité reformy k revitalizaci růstu a tvorbě pracovních míst. V Albánii nejvíce investují Švýcaři a Holanďané. Z českých společností podniká v Albánii česká společnost Forschner, svoje zastoupení zde má i Preciosa, Budějovický Budvar, Paramo nebo ŠKODA.

Napsat komentář